Programul FEST-FDR 2017

Programul FEST-FDR 2017

ora 18, 00 Deschiderea Festivalului.

STOLPERSTEINESTAASTHEATER, textul și regia Hans-Werner Kroesinger, BadischesStaatstheater, Karlsruhe, Germania (spectacol în limba germană cu supratitrare în limba română)

ora 21, Studio „Uțu Strugari” M-AM HOTĂRÂT SĂ DEVIN PROST, după Martin Page, regia Antonella Cornici, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

Luni, 15 mai

ora 19, Teatrul Maghiar FRAȚI DE CRUCE, un spectacol de Liviu Lucaci, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara (spectacol în limba maghiară cu supratitrare în limba română)

ora 19, Fabrica de Bere BOBORULdupă I.L. Caragiale, regia Sabin Popescu, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala 2 TRAKS, coregrafia BrahimBouchelaghem, Zahrbat Company, Franța

ora 22, Piața Victoriei ARCA LUI LENIN, scenariul și regia Mihai Mălaimare, Teatrul „Masca” București (Outdoor)

Marți, 16 mai

ora 19, Sala Mare O MIE DE MOTIVE, după Duncan Macmillan, regia Horia Suru, Compania Point, București

ora 21, Sala 2 CEALALTĂ ȚARĂ, adaptare după trei romane de Herta Müller, regia Alexandru Istudor, Teatrul Național Craiova

ora 22, Piața Victoriei ARCA LUI LENIN, scenariul și regia Mihai Mălaimare, Teatrul „Masca” București (Outdoor)

Miercuri, 17 mai

ora 19, Studio „Uțu Strugari” ANIVERSAREA, de Jeroen van den Berg, regia Traian Șoimu, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala, 2 FRAȚIde Dave Williams, regia Florin Piersic jr., Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 22, Piața Victoriei THE BLIND, TeatrKto, Polonia (Outdoor)

Joi, 18 mai

ora 18, Sala Mare IATĂ FEMEIA PE CARE O IUBESC de Camil Petrescu, regia Mihaela Lichiardopol, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala 2 TOYS: A DARKFAIRY TALE de Saviana Stănescu, regia Tompa Gabor, J.U.S.T. Toys Productions, S.U.A. (spectacol în limba engleză cu supratitrare în limba română)

ora 22, Piața Victoriei THE BLIND, TeatrKto, Polonia (Outdoor)

Vineri, 19 mai

ora 19, Studio „Uțu Strugari” PE JUMĂTATE CÂNTEC, textul și regia Crista Bilciu, Teatrul de Foc, București

ora 21, Sala 2 OPEN de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu, Asociația Reciproca în parteneriat cu Federația Fabrica de Pensule și Asociația GroundFloor Group, Cluj

CITEȘTE ȘI  Parteneriate 2013

Sâmbătă, 20 mai

ora 18, Sala Mare O SCRISOARE PIERDUTĂ de I.L. Caragiale, regia Ada Lupu Hausvater, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

MARȚI

ora 21, Sala 2 SPECTACOL CHOIRTEMPORAN de Csepei Zsolt & Echipa, regia Sipos Krisztina. VáróteremProjekt, Cluj

Duminică, 21 mai

ora 17, Studio „Uțu Strugari” NINA de Matei Vișniec, regia Alexandru Maftei, Teatrul de Comedie București

ora 19, Sala 2 OBSESII de Claudiu Sfirschi–Lăudat, după texte de Margarita Karapanou, regia Yannis Paraskevopoulos, ARCUB

ora 21,30, Parcul Civic-Sala 2 CONCERT SUBCARPAȚI(Outdoor)

Luni, 22 mai

ora 19, Studio „Uțu Strugari” OXIGENde Ivan Vîrîpaev, regia Alexandru Mihaescu, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala 2 ARTISTS TALK, un spectacol de Gianina Cărbunariu, ARCUB și Asociația Piese Refractare, București

Marți, 23 mai

ora 18, Sala Mare BUCUREȘTI 41 – TUR RETUR, scenariu de Andreea Chindriș, Alexa Băcanu și Alexandru Berceanu, regia Alexandru Berceanu, Teatrul Evreiesc de Stat, București (spectacol itinerant)

ora 21, Sala 2 ÎNSEMNĂRILE UNUI NEBUNde N.V. Gogol, regia Viktor Bodó, Teatrul Katona József Budapesta / Casa de Producție Orlai / FÜGE / Asociația MASZK, Ungaria (spectacol în limba maghiară cu supratitrare în limba română)

ora 22, Piața Victoriei GROUPEURBAIN D’INTERVENTION DANSEE – EXTRAITS DU RÉPERTOIRED’ANGELINPREJLOCAJ, Compania BalletPreljocaj, Franța/ (Outdoor)

Miercuri, 24 mai

ora 18, Sala Mare EFECTE COLATERALE de A.V. Popa, regia Vlad Zamfirescu, Teatrul Nottara, București

ora 21, Sala 2 AGLAJA, dramatizare de Alina Petrică după AglajaVeteranyi, conceptul și coregrafia Ștefan Lupu, Compania Reactor

ora 22, Piața Victoriei GROUPE URBAIN D’INTERVENTION DANSEE – EXTRAITS DU RÉPERTOIRED’ANGELINPREJLOCAJ, Compania BalletPreljocaj, Franța/ (Outdoor)

Joi, 25 mai

ora 18, Sala Mare HAMLETdupă Shakespeare, regia Ada Lupu Hausvater, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala 2 Închiderea Festivalului.

(D)EFECTUL PLACEBO, creație colectivă, conceptul și coregrafia Ștefan Lupu, Teatrul Național București (secțiunea FDR)

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Conținutul website-ului e- cultura.info este destinat exclusiv informării publice.

Toate informaţiile publicate pe acest site sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website.

Citrește și

RĂMÂI CONECTAT

DESPRE NOI

CATEGORII

AGENȚII DE PRESĂ PARTENERE
                                                                                                                                        

                  Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site sunt protejate de către dispoziţiile legale.
         Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website.

                                                                                                     
 e-cultura.info © 2013 - 2017