Selecția spectacolelor din modulul FDR al FEST-FDR 2017

Selecția spectacolelor din modulul FDR al FEST-FDR 2017

Selecția spectacolelor din modulul FDR al FEST-FDR 2017

Selecția spectacolelor din modulul FDR al FEST-FDR 2017

Teatrul Național din Timișoara anunță o nouă ediție a Festivalului European al Spectacolului – Festival al Dramaturgiei Românești, precum și finalizarea selecției spectacolelor din modulul FDR al FEST-FDR, dedicat spectacolului pe text românesc, se arată într-un comunicat de presă.

Programată între 14 și 25 mai, ediția 2017 a FEST-FDR își propune să exploreze, prin spectacolele reunite în cele două module ale sale, o temă proprie umanității: Identitatea. Este o temă ale cărei complexitate și plurivalență imprimă direcții de evoluție din cele mai variate perspective: identitar, individual, comunitar, social, cultural etc.

În acest context, selecția din acest an, realizată de teatrologul Oana Borș, urmărește diversitatea formelor pe care le îmbracă tema propusă în spectacolul pe text românesc de teatru contemporan.

În continuare, prezentăm selecția modulului FDR al FEST-FDR2017:

1. Aglaja, după Aglaja Veteranyi, dramatizare de Alina Petrică, conceptul și coregrafia Ștefan Lupu, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicole Bălcescu” București
2. Artist talk, un spectacol de Gianina Cărbunariu, ARCUB
3. București 41 – Tur retur, scenariu de Andreea Chindriș, Alexa Băcanu și Alexandru Berceanu, regia Alexandru Berceanu, Teatrul Evreiesc de Stat, București
4. Cealaltă țară, adaptare după Herta Müller, regia Alexandru Istudor, Teatrul Național Craiova
5. (D)efectul Placebo, conceptul și coregrafia Ștefan Lupu, Teatrul Național București
6. Efecte colaterale de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu, Teatrul „Nottara”, București
7. Frați de cruce, un spectacol de Liviu Lucaci, Teatrul Maghiar „Csiky Gergely” Timișoara
8. Familii, un spectacol de Eugen Jebeleanu, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu și Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu – Departamentul de Artă Teatrală și Centrul de Cercetări Avansate în Domeniul Artelor Spectacolului
9. Marți – un spectacol choirtemporan de Csepei Zsolt & Echipa, regia Sipos Krisztina. Váróterem Projekt, Cluj-Napoca
10. Nina de Matei Vișniec, regia Alexandru Maftei, Teatrul de Comedie București
11. Open de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu. Asociația Reciproca în parteneriat cu Federația Fabrica de Pensule și Asociația GroundFloor Group
12. Obsesii de Claudiu Sfirschi–Lăudat, după texte de Margarita Karapanou, regia Yannis Paraskevopoulos, ARCUB
13. Pasărea retro se lovește de bloc și cade pe asfaltul fierbinte, textul și regia Radu Afrim, Teatrul Național din Târgu Mureș – Compania „Tompa Miklós”
14. Pe jumătate cântec, textul și regia Crista Bilciu, Teatrul de Foc, București

CITEȘTE ȘI  Au început înscrierile la Gala premiilor Gopo 2015

e-Cultura.info


Dacă ţi-a plăcut articolul dă un like, share-uiește cu prietenii.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Conținutul website-ului e- cultura.info este destinat exclusiv informării publice.

Toate informaţiile publicate pe acest site sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website.

Citrește și

RĂMÂI CONECTAT

DESPRE NOI

CATEGORII

AGENȚII DE PRESĂ PARTENERE
                                                                                                                                        

                  Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site sunt protejate de către dispoziţiile legale.
         Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website.

                                                                                                     
 e-cultura.info © 2013 - 2017