fbpx

Gala Premiilor UNITER 2015

Gala Premiilor UNITER 2015

Gala Premiilor UNITER 2015

Gala Premiilor UNITER, ajunsă la cea de-a XXIII-a ediție are loc luni, 25 mai de la ora 21,00, la Sala Mare a Teatrului Național ‘I.L.Caragiale’ din București.

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelență, premiile pentru întreaga activitate și premiile speciale. Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor și a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în ședința din data de 16.03.2015 Senatul a acordat următoarele premii:

Petre Bokor — Premiul de Excelență — în omagiu pentru aportul și impactul spectacolelor sale asupra teatrului românesc

Regizorul Alexandru Hausvater, actorii Vladimir Jurăscu și Mihaela Arsenescu Werner, scenografa Clara Labancz și criticul Mira Iosif vor fi recompensați cu premii pentru întreaga activitate, iar regizorului britanic Peter Brook i se va oferi premiul de excelență al ediției 2015, ca “omagiu pentru aportul și impactul spectacolelor sale asupra teatrului românesc”.

Un premiu special se va acorda Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică “I. L. Caragiale” din București “pentru Galele Absolvenților”.

Au mai fost propuși: Richard Balint, Gigi Căciuleanu, Corina Cernea, Theodor Danetti, David Esrig, Ioana Dragoș Gajdo, Petre Ghimbășan, Liliana Ghiță, Claudia Ieremia, Petre Panait, traducătoarea Antoaneta Ralian, Elvira Platon Rîmbu, Ion Rizea, Emil Sauciuc, Sergiu Tudose, Dionisie Vitcu, Daniel Vulcu, Robert Wilson sau Teatrul Național ‘Marin Sorescu’ Craiova, Festivalul Național de Teatru Tânăr Ideo Ideis, Festivalul Național de Teatru — ediție aniversară 25 de ani, proiectul 9G — Noua generație al Teatrului Național ‘I.L.Caragiale’ din București, Festivalul Internațional de Teatru Interferențe de la Cluj, ediția a IV-a.

Nominalizările pentru această ediție a Galei Premiilor UNITER sunt următoarele:

Cel mai bun spectacol: ‘De vânzare / For Sale’, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon București, ‘Mobilă și durere’, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO ‘Nicolae Bălcescu’ București, ‘Omul cel bun din Seciuan’, regia Andrei Șerban, Teatrul Bulandra București

Cel mai bun regizor: Victor Ioan Frunză pentru spectacolul ‘Mobilă și durere’, Centrul Cultural pentru UNESCO ‘Nicolae Bălcescu’ București, Radu Nica pentru spectacolul ‘Incendii’, Teatrul Maghiar de Stat ‘Csiky Gergely’ Timișoara, Andrei Șerban pentru spectacolul ‘Omul cel bun din Seciuan’, Teatrul Bulandra București

Cel mai bun scenograf: Andrada Chiriac pentru scenografia spectacolului ‘Cerere în căsătorie’, Teatrul Dramatic ‘Fani Tardini’ Galați, Adriana Grand pentru scenografia spectacolului ‘Mobilă și durere’, Centrul Cultural pentru UNESCO ‘Nicolae Bălcescu’ București, Iuliana Vîlsan pentru scenografia spectacolului ‘Omul cel bun din Seciuan’, Teatrul Bulandra București

CITEȘTE ȘI:  Organizarea evenimentelor cu peste 1000 de participanţi simultan interzisă

Cel mai bun actor în rol principal: Vlad Ivanov pentru rolurile din spectacolul ‘Omul cel bun din Seciuan’, Teatrul Bulandra București Sorin Leoveanu pentru rolul Hitler din spectacolul ‘Mein Kampf’, Teatrul Național Cluj-Napoca Adrian Nicolae pentru rolul Gore din spectacolul ‘Mobilă și durere’, Centrul Cultural pentru UNESCO ‘Nicolae Bălcescu’ București

Cea mai bună actriță în rol principal: Alexandra Fasolă pentru rolurile din spectacolul ‘Omul cel bun din Seciuan’, Teatrul Bulandra București, Anca Hanu pentru rolul Amalia din spectacolul ‘Amalia respiră adânc’, Teatrul Național Cluj-Napoca, Daniela Torok pentru rolul Sally Bowles din spectacolul ‘Cabaret’, Teatrul German de Stat Timișoara

Cel mai bun actor în rol secundar: Mihai Călin pentru rolul Caliban din spectacolul ‘Furtuna’, Teatrul Național ‘I.L. Caragiale’ din București, Andrei Huțuleac pentru rolul Urechiatu’ din spectacolul ‘Mobilă și durere’, Centrul Cultural pentru UNESCO ‘Nicolae Bălcescu’ București, Georg Peetz pentru rolul Conferencier din spectacolul ‘Cabaret’, Teatrul German de Stat Timișoara

Cea mai bună actriță în rol secundar: Ana Ciontea pentru rolul Mama din spectacolul ‘Numele’, Teatrul Foarte Mic București, Ana Covalciuc pentru rolul Proprietăreasa din spectacolul ‘Omul cel bun din Seciuan’, Teatrul Bulandra București, Katalin Berekmeri pentru rolurile din spectacolul ‘Castingul Dracului’, Teatrul Național Târgu-Mureș — Compania ‘Tompa Miklos’

Critică teatrală: Claudiu Groza, Doru Mareș, Ion Parhon

Teatru radiofonic: ‘Fantomele din Canterville’, după Oscar Wilde, scenariul și regia artistică: Ilinca Stihi, ‘Henric al V-lea’ de William Shakespare, adaptarea radiofonică: Domnica Țundrea, regia artistică: Attila Vizauer, ‘Metamorfoza’, după Franz Kafka, scenariul și regia artistică: Ion Andrei Puican

Teatru TV: ‘Roman teatral (Însemnările unui nebun)’, după Mihail Bulgakov, dramatizare, adaptare și regie: Vitalie Lupașcu, ‘Vinovatul’, după Ion Băieșu, scenariul și regia: Ion Gostin, ‘Zi că-ți place !’, după Valentin Nicolau, adaptare și regie: Cornel Mihalache

Debut: Vlad Nemeș pentru rolul M din spectacolul ‘Cockoși’, Teatrul ACT București, Ciprian Nicula pentru rolurile din spectacolul ‘Ești un animal, Viskovitz!’, Teatrul ‘Anton Pann’ Râmnicu-Vâlcea, Ana Bianca Popescu pentru rolul Fata din spectacolul ‘Numele’, Teatrul Foarte Mic București.

e-Cultura.info

Dacă ţi-a plăcut articolul dă un like. Urmăreşte: www.e-cultura.info pe FACEBOOK

Cămpurile obligatorii sunt marcate cu *.

Datele dumneavastră sunt prelucrate. Apasă mai jos daca ești de acord


 

Conținutul acestui site este destinat exclusiv informării publice.

Toate informaţiile publicate pe acest site sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website.

 
 

 

VEZI ȘI ALTE ARTICOLE
  
 


 

VEZI ȘI EMISIUNI


Abonează-te



               Știri pe scurt

 


               Caledoscop


               Zoom

 


               Ediție specială

                                                                           Urmărește-ne și în social media

                                                                   








  
  • CATEGORII

  •   
                                                                                  Carte   Arte vizuale   Cronică de teatru   Teateru-Film   Muzică-Dans   Etnografie   Târguri și expiziții   Istorie   Cetăți și castele                                                                                   Spiritualitate   Știri Externe   Știință   Interviu   Documentar   Festival   Personalități culturale   Actualitate culturală   Emisiuni

     
        
  • DESPRE

  •   
                                                                                 Despre   Termeni și condiții   Cod de conduită   Politică de cookkie   Kit de presă   Hartă site   Portofoliu   Susține site-ul   Contact

     
     
  •  

     

    © 2020 e-Cultura.info. Toate drepturile rezervate.

    Site premiat în cadrul festivalului Simfest



    Conținutul acestului site se supune legii dreptului de autor. Este interzisă republicare, redistribuirea, publicarea în eter sau pe alte site-uri fără un acord prealabil.